Anasayfa » Archives » Verkhoyansk(Arktik) Bölgesinde Sıcaklık Rekoru

Verkhoyansk(Arktik) Bölgesinde Sıcaklık Rekoru

Dünyanın en soğuk bölgelerinden biri olan ve Arktik bölgesinde yer alan Verkhoyansk kasabasında sıcaklık rekoru kırıldı! 1892 yılında – 67,8 °C olarak ölçülen bölgenin sıcaklığı 2021 yılı itibariyle 38,0 °C olarak ölçülmüştür.

Dünya Meteoroloji Örgütü (World Meteorological Organization) tarafından yapılan açıklamada ise 20 Haziran 2020 yılında Rusya’ya bağlı Verkhoyansk kasabasında  38,0 °C sıcaklık ölçülerek Arktik bölgesindeki en yüksek sıcaklık oldu. DMÖ açıklamasında sıcaklığın Akdeniz iklimine ait olduğunu ve Arktik bölgesinde bu tarz sıcaklıkların çok büyük bir krize neden olacağını vurguladı. Bu tarz alışık olunmayan sıcaklıklar orman yangınlarını da tetiklemektedir. Bilindiği üzere Kuzey Kutbunda (Sibirya) artan sıcaklıklar orman yangınlarına neden olmuştur. Ve yüzbinlerce hektarlık alan yok olmuştur. Bununla da kalmayıp bu yangınlar çok büyük deniz buzlarının da yok olmasına neden olmuştu. Bundan dolayı Kuzey Kutbunda artan sıcaklıklar gelecek yıllarda daha büyük sorunlar olarak karşımıza çıkacaktır.

DMÖ araştırmacıları eş zamanlı olarak dünya üzerindeki artan sıcaklıklar üzerine de yoğun araştırma yapmaktadır. Örneğin California Death Valley’de ölçülen 54.4 °C sıcaklık DMÖ tarafından dikkatlice incelenmektedir. Ek olarak İtalya’nın Sicalya adasında 48 °C olarak ölçülen sıcaklıklar Avrupa için büyük tehdit oluşturmaktadır. Tüm bu artan sıcaklıklar Kuzey Kutbu için büyük bir krizin kapıda olduğunu göstermektedir. Bilindiği gibi Kuzey Kutup Bölgeleri dünyanın en hızlı ısınan yeridir. İklim krizi sadece ekosistemi değiştirmekle kalmayarak binlerce insanı da iklim göçü olarak göç etmeye zorlayacaktır.

Kuzey Kutup Dairesi’nin yaklaşık 115 kilometre kuzeyinde olan Verkhoyansk 1885’ten beri sıcaklıkları gözlemlenmektedir.

Haberin kaynağına buradan ulaşabilirsiniz.

İklim krizi demişken yenilenebilirlik ve sürdürülebilirlik başlıklı yazımıza da buradan ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EnglishFrenchRussianTurkish