Anasayfa » Archives » Svalbard Son Kömür Madenini Kapatıyor!

Svalbard Son Kömür Madenini Kapatıyor!

Svalbard son kömür madenini 2023 yılında kapatıyor. Bilindiği üzere Kutup Bölgeleri dünyanın geri kalan bölgelerine göre daha hızlı ısınmaktadır. Özellikle Arktik ve çevresinde yapılan maden işletmeciliği bu bölgenin daha hızlı ısınmasına yol açıyor. Bu da bölgenin ekosistemini tehlikeye atmaktadır.

Yıllardır Svalbard’da kömür madenciliği yapan Store Norske Spitsbergen Kulkompani isimli Norveç’e ait şirket buradaki işletmesini 2023 yılı itibariyle sonlandıracak. Böylelikle bölgedeki son kömür madeni işletmesi de kapanmış olacak.

Maden 7 isimli kömür madeni bölgedeki kömür bazlı bir elektrik santrali için işlemeye devam ediyordu. Bu elektrik santrali ile olan sözleşmesi feshedilen şirketin artık madeni işletmesi için bir nedeni kalmadı. SNSK, madeni kapatana kadar senelik 125 bin ton kömür üretmeye devam edecek. Böylelikle yıllık üretimini 90 binden 125 bin tona çıkaran şirket 2023’ün sonuna kadar ihracatını arttırmış olacak.

Son olarak Svalbard anlaşmasına taraf olan her devletin bölgede ticari faaliyet yürütme izni bulunmaktadır. Konuyla ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Haber kaynağı için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EnglishFrenchRussianTurkish