Anasayfa » Archives » Kutuplardan Mesajınız Var!

Kutuplardan Mesajınız Var!

”Bugün orada ne yaşanıyorsa yarın dünyada aynısını yaşayacak.”

Kutuplardan Mesajınız var!

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa VARANK tarafından paylaşılan ”Kutuplardan Mesajınız Var!” isimli video, iklim değişikliklerin yol açabileceği kötü senaryolara ışık tutuyor. Senaryo diyorum çünkü hala iklim değişikliği konusunda bir farkındalık yaratabiliriz.

2060 yılına kadar kutuplardaki buzulların erimesiyle 1.6 milyar kişinin evsiz kalacağı tahmin edilmektedir. 20 yıl içerisinde de 192 milyon insanın birer iklim mültecisi olacağı beklenmektedir. Özellikle Arktik bölgesinin 4 milyon insana ev sahipliği yapması ve jeopolitik bir mücadele alanı haline gelmesiyle hem yerli halk hem de kutup ayılarının nesli tehlike altına girmiştir. 2021 itibariyle 19 alt türü yok olan kutup ayılarının nüfusu ise sadece 20 bin civarındadır. Gelecek yıllarda iklim değişikliğinin sert etkileri ile birlikte bu sayının daha aşağıları görmesi beklenmektedir. ”Nature Climate Change” isimli bir dergide yayınlanan araştırmaya göre ise kutup ayılarının popülasyonun 80 yıl içerisinde tükeneceği belirtilmektedir.

Özellikle küresel iklim değişikliklerinin sert etkilerine ”dur” demek adına Paris İklim Anlaşması büyük önem arz ediyor. İlk olarak ülkemiz 2016 yılında anlaşmayı imzalamış fakat taraf olmamıştır. 2021 yılı itibariyle anlaşmayı onaylayacağını açıklayan Türkiye böylelikle taraf olan 192. ülke olmuş oldu. Kutuplardaki buzulların son yıllarda hızla erimesiyle birlikte daha fazla önem kazanan bu anlaşma ülkemizin sürdürülebilir kutup politikaları için de önemli bir yer tutuyor.

Son olarak videoda bahsedildiği gibi aslında kutuplarda olan değişiklikler bizlere olduğundan daha yakın. Gelecek yıllarda iklim değişikliğinin etkilerini daha yakından hissetmemiz için bu tür farkındalıklar son derece önemlidir.

Antartika konusunda çekilmiş olan ” Gezegenin Kara Kutusu: Antarktika” isimli belgesele ise bu link üzerinden ulaşabilirsin. Bir önceki yazımıza ise buradan ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EnglishFrenchRussianTurkish