Anasayfa » Archives » Kutup Bilimleri Çalıştay’ ına Yüksek İlgi

Kutup Bilimleri Çalıştay’ ına Yüksek İlgi

5. Ulusal Kutup Bilimleri Çalıştayı bu yıl yüz yüze olarak yapıldı. Geçtiğimiz yıl pandemiden dolayı online bir şekilde gerçekleştirilen çalıştay bu yıl takipçileri ile buluştu.

Geçtiğimiz günlerde Gebze Teknik Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleştirilen çalıştaya Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Tübitak Başkanı Hasan Mandal ve çok değerli bilim insanlarının yanı sıra kutup severler de katıldı. Çalıştayın açılış konuşmasını gerçekleştiren Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Kutup bölgeleri, maalesef iklim değişikliğinden en çok etkilenen alanlar. İklim değişikliği öyle kritik bir husus ki etkilerini yaşadığınız şehirlerde gözle görmeye başladığınızda zaten geç kalmış oluyorsunuz. Buzla kaplı kutuplar, bu değişikliğin sinyalini önceden vererek bizi uyarıyor.” vurgusu yaptı.(kaynak)

Etkinlik boyunca birbirinden değerli oturumlar vardı. Fizik Bilimleri, Sosyal ve Beşeri Bilimler, Sefer Oturumu gibi çok önemli oturumlar mevcuttu. Bunun yanı sıra katılımcıların çeşitli posterleri de etkinliğe büyük katkı sağlamış. Tüm oturumlara bu link üzerinden daha detaylı bakabilirsiniz.

Türkiye’nin kutup diplomasisi, Osmanlı ve kutuplar konusu ve İklim değişikliklerinin etkisi gibi birçok disiplinlerarası konular çalıştay boyunca katılımcılar ile buluştu.Böyle bir çalıştayın yapılması özellikle Türkiye’nin Kutup Bölgelerine olan ilginin artmasına ve çok değerli kişilerin katılması ise böyle bir konunun Türkiye için ne kadar önemli olduğunu da gösteriyor. Özellikle Antartika Anlaşması’nda ”Danışman Ülke” statüsü kazanmak adına çok verimli bir çalıştay oldu. Ayrıca ülkemizin Svalbard Anlaşması ile olan bağlantısını buradan okuyabilirsiniz.

Posterler çalıştaya büyük katkı sağladı.

Bir lisans öğrencisi olarak söylemem gerekiyor ki açıkçası bu kadar çok fazla katılımın olmasını beklemiyordum. Özellikle bu alanda meraklı ve araştırma yapan genç bilim insanlarını görmek beni mutlu etti. Farklı alanlarda uzmanlaşmaya çalışan bilim insanları ülkemizin kutup çalışmalarına da büyük katkılar sunacaktır. Ayrıca çeşitli posterlerle zenginleştirilen etkinlik merakları daha çok arttırdı.

Kutup çalışmaları ile alakalı projelere son dönemlerde çok fazla yatırım yapan ve destek sağlayan TÜBİTAK özellikle bu alanda nitelikli insanların oluşmasına büyük katkılar sağlıyor.Tübitak Kutup alanındaki 30 projeye ise 6 milyon liranın üzerinde yatırım yaptı.Ayrıca Bakan Mustafa Varank gelecek yıllarda hem Antartika hem Arktik Bölgesinde daha kapsamlı bilimsel üs kurulacağını belirtti.

Son olarak belirtmem gerekiyor ki gerçekten çok fazla emek sarf edilen bir etkinlik olmuş. Tüm süreç boyunca çok fazla kişiyle tanışma fırsatım oldu. Ayrıca yeni şeyler öğrendim. 6. Kutup Çalıştayında görüşmek üzere. 🙂

Kaynak:

Tübitak resmi internet sitesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EnglishFrenchRussianTurkish