Anasayfa » Archives » Svalbard Antlaşması ve Türkiye

Svalbard Antlaşması ve Türkiye

Svalbard antlaşmasının Türkiye açısından önemine değinmeden önce ilk olarak Svalbard ne ona bakalım isterseniz. Spitsbergen ya da Svalbard diğer bir ismiyle olarak bilinen bu bölge 1920’de imzalanan antlaşma ile Norveç’e bağlı bir takımadadır. Antlaşmaya başta ABD, Fransa ve İtalya olmak üzere 20’den fazla taraf olan devlet olduğu görülmektedir. Bunların içerisinde Afganistan ve Çin gibi ilginç devletlerinde yer aldığı görünmektedir.

Svalbard Antlaşması’nında yer alan maddeye göre; tüm taraf devletler bölgede tüm madencilik ve balıkçılık faaliyetlerini eşit bir şekilde yürütür ve Norveç limanlarına girme sahibi olmakla birlikte ticari faaliyetlerde bulunabileceği belirtir. Türkiye açısından bu antlaşma uzun yıllardır uzak kaldığımız kutuplara yeniden yakın olmamızı sağlayacak. Böylelikle bölgede bilimsel çalışmalar yapabileceğiz ve diğer taraf devletler gibi söz hakkına sahip olacağız. Ülkemiz bu antlaşmaya taraf olması durumunda ticari faaliyetlerde bulunabileceğiz. Bunun yanı sıra uzak kaldığımız Arktik bölgesi için de daha fazla bilimsel faaliyetler yürütebileceğiz. Aşağıda yer alan haritada Svalbard bölgesinin coğrafı konumu ile Arktik Okyanusunun önemini ortaya koymaktadır.

@Mysid

Gelecek yıllarda daha fazla önem kazanacak olan bu bölge için Kuzey Kutbuna yönelik faaliyetleri genişletme açısından hızlıca taraf olmak ülkemiz açısından güzel bir adım olacak.Geçmiş yıllarda tam olarak oluşturulmamış olan politikalar ile birlikte uzak kaldığımız kutuplara bu sayede daha yakın olabilecek ve taraf olduğumuz antlaşma neticesinde diğer tüm taraf devletler gibi söz hakkına sahip olur.

Son olarak bilimsel çalışmalar açısından önemli olan takımadalarda Svalbard Küresel Tohum Deposu bulunmaktadır. Aşağıdaki görseli daha önce bir filmde ya da videoda görmüş olmanız çok olası bir durumdur. İşte görsel:

Tübitak Kutup Araştırmaları Enstitüsü tarafından hazırlanan Svalbard Antlaşmasının Türkçe içeriğine bu link üzerinden ulaşabilirsiniz.

Arktik nedir? içerğine ise bu link üzerinden ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EnglishFrenchRussianTurkish