Anasayfa » Archives » Rusya-Ukrayna Savaşı’nda Arktik Bölgesinin Önemi

Rusya-Ukrayna Savaşı’nda Arktik Bölgesinin Önemi

Rusya ve Ukrayna arasında gerilimin tırmanmasıyla birlikte Kuzey Kutbu’nun güvenliği önemli bir konuma geldi.


Rusya savaş filoları ile son haftalarda tatbikatlar düzenlerken bunlardan en önemlisi nakliye gemilerini koruma görevleri oldu. Tatbikatlar sadece Arctic Okyanusunda değil aynı zamanda Okhotsk Denizi, Atlantik Okyanusu ve Pasifikte’de gerçekleşecek. Kuzey Kutbu’nda gerçekleşen bir dizi tatbikat bu bölge üzerinde hakimiyetleri test etme amaçlı gerçekleştirilmiştir.

Rusya için Kuzey Kutup rotasının güvenliği aynı zamanda ekonomik açıdanda önem arz etmektedir. Bu yüzden bölgenin bir savaş anında güvenliğini sağlamak ve krizi yönetebilme açısından oldukça önemli olmaktadır.


Küresel ısınmayla birlikte Arktik bölgesinin öneminin daha çok artması Batı açısından da önemli görülmektedir. Yeni deniz yollarının açılması çeşitli Arktik devletleri tarafından takip edilmektedir. Rusya’nın da bölgeye büyük yatırımlar yaptığı ve 2023 yılında bölgede çeşitli nakliye operasyonları yapacağı açıklandı.

Rusya ve Arktik kökenine daha yakından bakmak için New York Times üzerinden yazılmış bu içeriğe buradan göz atabilirsiniz. Daha önceki Rusya’nın tatbikatı ile ilgili içeriğe ise buradan bakabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EnglishFrenchRussianTurkish