orman yangını
Anasayfa » Archives » Arktik Bölgesi ve Orman Yangınları

Arktik Bölgesi ve Orman Yangınları

Orman yangınları (wildfire) ile birlikte dünyamız daha önce hiç olmadığı kadar ısınıyor. Kutuplarda eriyen buzullar küresel ısınmanın en belirgin habercisi olmaktadır. Günümüzde Kuzey Kutbu ormanlarında çıkan yangınlar daha uzun süreli ve daha sık çıkmaya başladı. Yangınların uzun süreli devam etmesi ve söndürme çalışmalarının yetersiz olmasından dolayı sera gazının artması beklenmektedir.

Bölge 3 Kat Daha Fazla Isınıyor

Günümüzde Arktik bölgesi dünyanın geri kalanından 3 kat daha hızlı ısınmaktadır.  Bu demek oluyor ki aslında küresel ısınma sandığımızdan daha da yakınımızda olabilir.Hızla ısınan bir Kuzey Kutbu’nda daha fazla yıldırım düşme olasılığı oluşur. Bu da orman yangınlarının (wildfire) çok daha sık görülmesi anlamına gelmektedir. Ayrıca Arktik yangınları daha fazla ısınmaya neden oluyor ve daha büyük dumanlı yangınlar oluşturuyor. Haziran 2019 yılında Arktik orman yangınları, İsveç’in yıllık emisyon oranından daha fazla CO2 gazı salmıştır.  Bu veri bölgenin ne kadar kritik bir durumda olduğunu göstermek için sunulan kanıtlardan sadece bir tanesi. Buna ek olarak siyah karbondan çıkan kurumlar buzul parçalarının üstünü örterek daha fazla güneş ısısı emer ve böylelikle erime daha fazla olur.

Kuzey kutbunda çıkan yangınların oluşturduğu erime daha fazla suyun yükselmesi anlamına gelmektedir. Bu da iklim değişikliği ile birlikte oluşan göçün artması anlamına geliyor. Son yıllarda özellikle bu göçün hızla arttığını görüyoruz. Çünkü doğası değişen Arktik bölgesi artık bir yuva olmaktan çok bir tehlike noktası olmaya başlamıştır. Bu orada yaşayan hem insanlar için hem de hayvanlar için bir tehlike anlamına gelmektedir. Orman yangınlarıyla birlikte çıkan duman havanın kalitesini bozarak orayı yaşanmaz bir hale çevirir. Ayrıca çıkan yangınlar can ve mal güvenliğini de hızla tehdit etmektedir. Bu yangınlar için Arktik Konseyi çeşitli projeler yürütmektedir. Bunlardan bir tanesi Gwich’İn Council International tarafından yönetilen Arctic FIRE projesidir. Bu proje orman yangınlarının yıkıcı etkilerinin azaltılması için Arktik devletleri ve bu bölgede yaşayan yerli halka birlikte çalışmayı amaçlamaktadır. Ayrıca geçmişte burada yaşayan insanların ateşi bu bölgede nasıl kullandıklarına dair bir sürecide analiz etmektedirler. Böylelikle bölgenin uzun yıllar nasıl korunduğunu çözümlemenin daha basit olacağı düşünülmektedir.

Konuyla ilgili daha fazla bilgiye sahip olmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Arktik bölgesinde artan sıcaklıklar ile ilgili haberimize buradan ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EnglishFrenchRussianTurkish