Anasayfa » Archives » Norveç, Enerji için Arktik’e Açılıyor

Norveç, Enerji için Arktik’e Açılıyor

Norveç alternatif enerji kaynakları için Arktik Okyanusuna açılmayı planlıyor. Enerji ve Petrol Bakanı Terje Aasland yaptığı açıklamada “Yeni, çekici arama alanlarına erişim, hükümetin petrol endüstrisinin daha da geliştirilmesi politikasının bir ayağıdır” dedi. Buna ek olarak Bakan “Yeni keşifler, istihdam ve üretim sağlamak için çok önemli” dedi.

Geçtiğimiz Perşembe günü yapılan açıklamada Norveç, Kuzey Kutbu denizi boyunca keşfedilmemiş alanlara doğru açılacağını açıkladı. Okyanuslarda petrol ve gaz sondajı için çalışmalarını arttıracağını belirtti. Özellikle bu çalışmalar alternatif enerji kaynakları için son derece önem arz ediyor. Her ne kadar çevreci gruplar bu tarz aramalara karşı çıksa da özellikle Rusya’nın son dönemde saldırgan tavırlarından dolayı enerjide alternatiflere yönelim başladı.

Ukrayna ve Rusya arasında çıkan savaş diğer Arktik devletlerini de yakından ilgilendiriyor. Özellikle enerji konusunda Rusya’ya olan bağımlılıklarını azaltmak isteyen Batılı devletler bu bölgedeki çalışmalarını hızlandırdı. Buna ek olarak Arktik Konseyi de çalışmalarını durdurdu. Dahası Rusya’yı bu konseyden devre dışı bırakma çalışmaları son günlerde sıkça tartışıldı. Özellikle Rusya’nın yeni dönemde Arktik için 90’dan fazla yeni etkinlikler duyurması tüm bu çalışmaların devre dışı olduğu anlamına geliyor.

Norveç, Rusya’dan sonra Avrupa’nın en büyük ikinci petrol üreticisidir. Buna ek olarak 2024 yılına kadar üretimini yüzde 9 oranında artırması beklenmektedir.

Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş ile alakalı haberimiz için buraya tıklayabilirsiniz.

Haber kaynağı için buraya tıklayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EnglishFrenchRussianTurkish