Anasayfa » Archives » COP26’ da ‘’Carbon Black’’ Krizi

COP26’ da ‘’Carbon Black’’ Krizi

COP26’ da ‘’Siyah Karbon’’ Krizi. Carbon Black olarak da bilinen madde tüm Arktik Bölgesini tehdit ediyor.

Kuzey Kutbu deniz rotasını kullanan gemilerin kullandığı ağır yakıtların bir sonucu olarak ortaya çıkıyor. Siyah karbon buzulları ve yerli halkı da olumsuz olarak etkiliyor.

‘’Konu hakkında günlerce oturup konuşabiliriz.’’

Inuit Circumpular Council başkan yardımcısı Lisa Koperqualuk İskoçya’da düzenlenen COP26 zirvesinde siyah karbon hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Koperqualuk Kuzey Kutbu rotasında gemilerin ağır akaryakıt kullanımlarından uzaklaşması gerektiğini söyledi. Konunun önemine değinmek için ise ‘’ Bu konuyu günlerce oturup konuşabiliriz.’’ dedi.

Siyah karbon gemilerden havaya yayılarak küresel ısınmayı arttırmanın yanı sıra buzulların üstünü de kurum dediğimiz siyah madde ile kapatarak daha hızlı erimesine neden olmaktadır.

’Kültürümüzü ve dilimizi etkileyebilir.’’

Liderler Birleşmiş Milletler iklim değişikliği zirvesinde Arktik bölgesinde artan nakliye konusuna da dikkat çekti. Koperqualuk’a göre bu bölgede artan nakliye siyah karbon krizini daha da derinden etkileyecek. Gemilerde ağır akaryakıt (carbon black) kullanımına ilişkin yasağı Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO) 2029 yılında yürürlüğe alacak. Koperqualuk ise şimdiden daha güçlü önlemlerin alınması gerektiğini söyledi. Bazı örgütler ve topluluklarda Lisa Koperqualuk ile aynı fikirdedir. Aynı zamanda Koperqualuk Arktik ile ilgili konularda müzakerelerin daha kapsayıcı olması gerektiğini ve bu yüzden Inuit’lerinde bu müzakerelere dahil olmasının öneminden bahsetti.

Nunavut ve fedaral hükümetler ise ağır akaryakıt kullanımına ilişkin yasakların uygulanması için erken olduğunu ve bu yasakların yerli halka da ekonomik olarak olumsuz yansıyacağını belirtti.

Bu çağrının ise yanıtsız kalıp kalmayacağını Arktik bölgesindeki nakliye yoğunluğunu takip ederek görebileceğiz.

Daha fazla bilgi için buraya tıklayarak COP26 zirvesine göz atabilirsiniz.

İklim krizinde sürdürülebilirlik isimli yazımıza ise buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynaklar:

www.arctictoday.com

www.nunatsiag.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EnglishFrenchRussianTurkish