Anasayfa » Archives » Arktik Nedir?

Arktik Nedir?

Aslında Arktik bölgesini hepimiz biliyoruz. En bilinen ismiyle Kuzey Kutbu olarak bilinen bu bölgenin ismi eski Yunancada ‘arctos’ (ayı) kelimesinden gelmektedir.

Kısaca Arktik Nedir?

Aslında Arktik bölgesini hepimiz biliyoruz. En bilinen ismiyle Kuzey Kutbu olarak bilinen bu bölgenin ismi eski Yunancada ‘arctos’ (ayı) kelimesinden gelmektedir. Kuzey Kutbu, 66. kuzey enlemleri ile kuzey kutup noktası arasında kalan bölge olarak bilinmektedir. Bölgenin 9 Milyon kilometrelik alanı kara parçası olurken geriye kalan 18 Milyon kilometrelik alan ise buz kütleleri, deniz ve okyanusdan oluşmaktadır.

Günümüzde hala bu bölgeye olan sınır sorunları devam ederken, bölgede söz sahibi olan 8 devlet bulunmaktadır. Bunlar; Rusya, ABD, Kanada, Danimarka, Norveç, İsveç, Finlandiya ve İzlanda’dır. Ve bu ülkeler arasında işbirliğini sağlamak amacıyla bir Arktik Konseyi bulunmaktadır. Özellikle bölgede yer alan yerel halkların çıkarlarını ve yapısını korumak bu konsey için çok önemlidir. Arktik Bölgesinin bu kadar önemli olmasının başlıca nedeni enerji kaynaklarıdır. Özellikle teknoloji ne kadar gelişmiş olsa bile hala devletler gerekli olan enerjiyi sağlayabilmek adına fosil yakıtlara hiç olmadığı kadar ihtiyaç duymaktadır. Buna özellikle Sanayi Devrimiyle birlikte başlayan ve hızlıca yükselen makineleşme insanın daha fazla fosil yakıta ihtiyaç duymasına neden olmuştur. Enerji konusu Arktik bölgesi için en önemli neden olurken diğer bir önemli neden ise küresel iklim değişikliklerine bağlı olarak eriyen buzullardır. Bu buzulların erimesiyle birlikte yeni ticaret yolları oluşacaktır. Özellikle bu ticaret yolları ülkeler arası deniz ticaretini hiç olmadığı kadar kısaltmakta ve ülkeleri hem maddi anlamda hem de zaman açısından büyük tasarruf ettirmektedir.

Son olarak bölgenin gerçekten enerji bakımından zengin olması sadece bölgede bulunan 8 devleti değil aynı zamanda kendisini non-arctic olarak tanımlayan Çin gibi diğer devletleri de ilgilendirmektedir. Bu ilgiden dolayı başta ABD olmak üzere diğer devletlerin politikaları ve bölgeye bakış açıları sürekli olarak değişmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EnglishFrenchRussianTurkish