Anasayfa » Archives » ABD Alaskayı Nasıl ALDI?

ABD Alaskayı Nasıl ALDI?

Alaska’nın aslında geçmişte Rusya’ya ait bir bölge olduğunu biliyor muydunuz? Peki nasıl oldu da Ruslar kendi elleriyle ABD’yi Arktik bölgesine sokmaya başardı?

Alaska’nın aslında geçmişte Rusya’ya ait bir bölge olduğunu biliyor muydunuz? Peki nasıl oldu da Ruslar kendi elleriyle ABD’yi Arktik bölgesine sokmaya başardı?

Alaska’nın aslında geçmişte Rusya’ya ait bir bölge olduğunu biliyor muydunuz? Peki nasıl oldu da Ruslar kendi elleriyle ABD’yi Arktik bölgesine sokmaya başardı? Gelin Alaska’nın kısa geçmişne bu yazımızda göz atalım.

30 Mart 1967 tarihinde ABD 7.2 milyon dolar karşılığında dönemin dışişleri bakanı William H. Seward’ın onaylaması ile Alaska‘yı Ruslardan satın almayı başardı. Böylelikle bu toprak parçası sayesinde ABD, Arktik bölgesinde daha geniş alanlara yayılmaya başladı. O dönemde bile Alaska’nın zengin altın rezervlerine sahip olduğu bilinirdi. Üstelik 19.yüzyılda bu bölge Rusya için önemli bir ticaret üssü de sayılırdı. Bölgenin ticari faaliyetlerini elinde bulunduran Rus-Amerikan şirketi, o dönemin Rusya’ya en büyük vergiyi veren şirketlerin başında gelmekteydi. RAC, yerli halktan mors dişi ve kürkleri satın alıyor ve bunların ticaretini yapıyordu. Bu düzensiz avlanmanın sonucu olarak nesli tükenmeye başlayan morslardan gelir elde edemeyen RAC’ın gelirleri düştü. Alaska’dan istediği geliri alamayan Rusya ise Kırım Savaş’ınında orta çıkmasıyla bölgeyi satmayı planladı. Bölgeye çok fazla yatırım yapan Ruslar bölgenin satılmasına ne kadar karşı çıksa da Rusya’nın bulunduğu durum itibariyle bu bölgeye daha fazla kaynak aktaramayacağı açıkça görünüyordu. Nihayetinde Ruslar bölgeyi ABD’ye sattı ve tarihinin en büyük stratejik hatasını yapmış oldu. Bu hata ile birlikte Amerika Kuzey Kutup bölgesinde hakimiyet alanını genişletti. Gelecek yüzyılarda ise önemli bir ticaret rotası olacak Arktik bölgesinde de söz sahibi hakkı oldu.

Aşağıdaki görselde Alaska’nın satın alınmasında kullanılan çeki görebilirsiniz.

Kaynak

Alaska sadece altın gibi önemli madenlere ev sahipliği yapmamakla birlikte , ABD tarihinin en zengin petrol sahalarından biridir. Öyle ki sadece BP Alaska’dan günlük 74 bin varil ham petrol çıkarmaktadır. Görüldüğü üzere Alaska sadece stratejik açıdan önemli bir bölge değildir. Sahip olduğu enerji kaynakları bakımından da Rusya açısından önemli bir toprak kaybıdır. Son olarak ise böylesine önemli bir bölgenin kaybı için daha sonrasında kapsamlı bir analizi en kısa sürede yayınlamayı planlıyoruz.

Svalbard Antlaşması ve Türkiye adlı yazımıza ise buradan ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EnglishFrenchRussianTurkish